Öne Çıkanlar Trabzon Donald Trump Küçükçekmece Necmi Kadıoğlu Remzi Aydın

“ASGARİ ÜCRETE YÜZDE 100 ZAM DA YAPSANIZ YETMEZ”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan üreticilere ulaşacak bin 250 ton süt yeminin dağıtım töreninde konuştu. Çiftçisinden yerel yönetime kadar her kesimin ekonomik darboğazdanetkilendiğini söyledi.

- Bu haber 6 kez okundu.

“ASGARİ ÜCRETE YÜZDE 100 ZAM DA YAPSANIZ YETMEZ”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan üreticilere ulaşacak bin 250 ton süt yeminin dağıtım töreninde konuştu. Çiftçisinden yerel yönetime kadar her kesimin ekonomik darboğazdan etkilendiğini söyleyen İmamoğlu, “Herkes biliyor ki; dün evine ya da çiftliğine bin lira gelen elektrik faturası,şimdi üç bin lira geliyor” dedi. 11 Büyükşehir Belediyesi olarak çözüm önerilerini hükümetle paylaştıklarınıanımsatan İmamoğlu, “Elektriğin üç kat birden arttığı bir ortamda asgari ücrete yüzde 50 değil yüzde 100 dezam yapsanız yetmeyecek hale getirisiniz. Diyoruz ki, el birliğiyle bazı hususları birlikte aşalım. Siz bu zordönemi atlatmayla ilgili vergi muafiyetleri getirin, çiftçinin yakıtını daha ucuza verin. Belediyenin suyu dahauygun verebilmesi elektrikten bir kısım vergileri almayın” ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB), İstanbul genelinde büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan üreticiler içinbaşlattığı ücretsiz sığır ve manda süt yemleri, düzenlenen törenle yola çıktı. Beylikdüzü Gürpınar Balık Hali’ndedüzenlen törene İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Tekirdağ Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Beylikdüzü BelediyeBaşkanı Murat Çalık, CHP Parti Meclisi Üyesi Gökhan Günaydın, İBB Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı AhmetAtalık ile meslek odaları başkanları ve İstanbullu büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan çiftçiler katıldı.

Türkiye’nin derin bir ekonomik darboğazdan geçtiğini söyleyen İmamoğlu, çiftçinin mutlaka desteklenmesigerektiğini kaydetti. Hayat pahalılığının toplumu her kesimini derinden etkilediğini belirten İmamoğlu,maliyetlerin çiftçiler ve tüm üreticiler için katlanılamaz boyuta ulaştığını söyledi.

“ŞİKAYET DEĞİL ÇÖZÜM ARAYIŞINDAYIZ”

Yerel yönetimlerin de artan maliyetlerden olumsuz etkilendiğini kaydeden İmamoğlu, “Biz 11 BüyükşehirBelediye Başkanları olarak ülkemizin iyi olması için, ülkemizin bu zorluklardan, bu darboğazdan kurtulabilmesiiçin şikayet değil çözüm arayışındayız. Çözüm arayışında olurken de hükümeti uyarıyoruz. Diyoruz ki; bakın şunu yapmayın. Bunu yaparsanız çiftçi zorda kalır, üretemez.Tezgahtaki ürün pahalılaşır. Vatandaşın sofrasına gelemez. Vatandaşımız açlıkla karşı karşıya kalır” ifadelerinikullandı.

“’ABARTILACAK HUSUS YOK’ DEMEK ÇÖZÜM DEĞİL”

Elektrik faturalarının üçe katlandığını belirten İmamoğlu, konuşmasının devamında yerel yönetimlerle ilgili şuönerilerde bulundu:“Bu ortamda asgari ücrete yüzde 50 değil yüzde 100 de zam yapsanız yetmeyecek hale getirisiniz. Biz deuyarıyoruz. Diyoruz ki, el birliğiyle bazı hususları birlikte aşalım. Siz bu zor dönemi atlatmayla ilgili vergimuafiyetleri getirin, çiftçinin yakıtını daha ucuza verin Belediyenin suyu daha uygun verebilmesi elektrikten birkısım vergileri almayın. Mazot veya enerji fiyatlarındaki artışlardan ötürü biz vatandaşı zaten toplu taşımadaçok zorlanarak sübvanse ederek hizmetlerimizi sunuyoruz. Gelin bizden bir dönem için bazı vergileri almayın.Biz vatandaşa daha uygun hizmet edelim. Vatandaş bu yoksul anında bu zamların altında sıkıştığı bir ortamdabugünleri atlatabilsin. Sadece sosyal yardımla bu iş aşılamaz diye fikirlerimizi paylaşıyoruz. Tüm zorluklararağmen görevimizi sorumluluğumuzu yerine getirirken Türkiye’nin neredeyse yüzde elliye yakın yerel yönetimnüfusunun yükünü taşıyan bizler bütün sorumlulukları yerine getirirken bir yandan da hükümetimize iş birliğiçağrısı yapıyoruz. Elimizi uzatıyoruz. Tüm belediyelere diyoruz ki siz de bizim gibi düşüncelerinizi aynı siyasipartiden de olsanız aktarın. Hep beraber çare bulalım. Yoksa vatandaş abartılacak kadar bir takım hususlar yokdemeyle bu işlerde çözüm bulmamız mümkün değil.”

“HİÇ YAPILMAYAN UYGULAMALARI İŞLEME KOYUYORUZ”

Üreticilere desteklerinin devam edeceğini paylaşan İmamoğlu, İstanbul’un tarihi ve sanayisiyle, ticaretiyle vekültürüyle öne çıktığını ancak tarımla ilgili de önemli fırsatları barındırdığını belirterek şunları söyledi:“Bütün arkadaşlarımla tarımda bugüne kadar hiç yapılmayan uygulamaları işleme koyuyoruz. Sadeceküçükbaş büyükbaş hayvancılıkla, besicilikle uğraşan vatandaşlarımıza, çiftçimize değil, köylerimizde tarımlailgili ne faaliyet var ise sunmayı İstanbul Yerel Yönetimi olarak temel prensip edindik… Yem konusundamaliyetlerinizin büyük bir rakama ulaştığını biliyoruz. Bu gideri düşürmek üzere de sizlere süt yemi desteğinisunuyoruz.”

12 İLÇE 110 MAHALLEYE YEM DESTEĞİ

İmamoğlu, verilen destekle ilgili bilgileri de “Sığır yetiştiriciliği yapan işletme başına 2,5 ton, mandayetiştiriciliği yapan işletme başına ise 1,5 ton yem dağıtacağız. Böylece sığır yetiştiriciliğiyle uğraşan birçiftçimiz yaklaşık 11 bin 500 TL’lik maliyetten kurtulmuş olacak. Burada gördüğünüz yemler, İstanbul’un 12 ilçe110 mahallesine ulaşacak. İstanbul İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve İstanbul İli Damızlık MandaYetiştiricileri Birliği üyesi 569 çiftçimize dağıtılacak. Yemlerimizi Tekirdağ Büyükşehir Belediye’mizden alıyoruz.Böylece komşu ilimiz Tekirdağ’daki üreticilerimize de katkıda bulunmaktan ayrı bir mutluluk duyuyoruz”cümleleriyle paylaştı.

TEKİRDAĞ YEM FABRİKASI OLAN TEK BELEDİYE

Törende konuşma yapan Belediye Başkanı Kadir Albayrak, yem fabrikası olan Türkiye’de tek belediyeolduklarının bilgisini vererek tarım hayvancılığa büyük bir yatırım yaparak önemli mesafe kat ettiklerini söyledi.

Çatalca Ziraat Orası Başkanı Seyit Çetin ile İstanbul İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Tamer Tunca dakısa birer konuşma yaparak, üreticilerin sorunlarını paylaştılar. İBB’nin tarım ve hayvancılık alanlarındakidestekler dolayı teşekkürlerini ilettiler.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.