banner258
Öne Çıkanlar ulaşım haberleri Trabzon Hatice Yılmaz Esenler Belediyesi ahu yağtu

Oldu bittiye mahkeme engeli

Güngören’deki 10.4 hektarlık alanın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından riskli alan ilan edilmesinin ardından, yapıların yenilenmesine destek verdikleri halde hak mahrumiyetine uğradıklarını iddia eden vatandaşlar, açtıkları yürütmeyi durdurma davasını kazandılar.

- Bu haber 20 kez okundu.

Oldu bittiye mahkeme engeli

Güngören’in Tozkoparan ve Mehmet Nesih Özmen( Küba Mahallesi)  Mahalleleri’nde10.4 hektarlık bölümünriskli alan ilan edilmesinin ardından  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile bölge halkı karşı karşıya geldi. Bölgedeki yaklaşık 900 hanenin kapısına 1 ay içerisinde konutlarını boşaltmaları yönünde tebligat yapıldı. Bir sabah uyandıklarında kapılarında tebligatı gören vatandaşlar, kendileri ile hiçbir koşulda anlaşma yapılmadığını, haklarını ne şekilde koruyup alacaklarının belli olmadığını ifade ederek tepki göstermeye başladılar. Ev sahiplerinin dışında Tozkoparan ve Mehmet Nesih Özmen Mahalleri’nde doğup büyüyen, hatta  evlenip çocuk dünyaya getiren kiracılarda kentsel dönüşüm sonrasında konut satın alabilmeleri için kendilerine hak tanınmasını talep ettiler. Mahallerindeki riskli binalardan önce test sonucu sağlam çıkan binaların yıkılmaya çalışıldığını iddia eden Güngörenliler, Tozkoparan Barış Parkı’nı eylem merkezi haline getirdiler. Siyasi partilerden, meslek odalarına, sivil toplum kuruluşlarından hukukçulara kadar pek çok kişi parkı ziyaret edip desteklerini açıkladı. Ziyaret edenler arasında İyi Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu ve 39 ilçe başkanı da vardı. Son olarak Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğan Demir ve İstanbul İl Başkanı İsa Mesih Şahin Barış Parkı’nı ziyaret etti. Gelecek Partisi Heyeti’nin ziyareti sırasında Güngören halkı müjdeli bir haberde aldı. Bölge halkı adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na dava açan Avukat Serkan Çakmaklı, İstanbul 10. İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini müjdeledi.

MAHKEME YÜRÜTMEYİ DURDURDU

“Tozkoparan ve M.N Özmen Mahallesi sınırları içerisinde bulunan yaklaşık 10.4 hektarlık alan ile ilgili uygulamaların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün 6306 sayılı Kanun'un  6/A maddesi uyarınca yürütülmesine ilişkin işlem ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün 18.12.2020 tarih ve 108132 sayılı Bakanlık Olurunun iptali ve yürütmenin durdurulması istenilmektedir” şeklinde özetlenen yürütmeyi durdurma isteminin sonucunda davacılar lehine karar verildi.

Mahkeme “ Dava konusu işlemin sebebi sorularak dayanağı olan tüm bilgi ve belgelerin istenilmesine, davanın durumu ile tahliye ve yıkım niteliğindeki uyuşmazlığın hukuki durumu dikkate alınarak ayrıca işlemin uygulanması halinde verilecek kararın etkisi tükenecek olduğundan davacı tarafın yürütmenin durdurulması isteminin, bu ara kararına cevap ve davalının birinci savunması alınıp veya cevap ve yasal savunma verme süreleri geçip yürütmenin durdurulması istemi hakkında yeniden bir karar verilinceye kadar kabulü suretiyle, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 27/2.maddesi hükmü uyarınca teminat aranmaksızın dava konusu  işlemin yürütmesinin durdurulmasına, savunma ve ara kararına cevap verilebilmesi için davalı idareye (30) gün süre tanınmasına, 15/01/2021 tarihinde oybirliğiyle  karar verildi.” Şeklinde  karar aldı.

“KAMUOYUNDA GÜNDEM YAPACAĞIZ”

Müjdeli haberin açıkladığı sırada Barış Parkı’nda Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğan Demir ve İstanbul İl Başkanı İsa Mesih Şahin’de destek için bulunuyordu. İsa Mesih Şahin, vatandaşlara seslenerek : “   Bugün gelinen noktada açılan dava yürütmeyi durdurma kararı alınmış durumda. Ben avukat arkadaşımı tebrik ediyorum. İnşallah davanın sonucu da sizi yüzünüzü güldürecek şekilde sonuçlanır. Gelecek  Partisi olarak bize düşen samimi bir şekilde bu olayın takipçisi olmak, sizin lehinize olacak şekilde kamuoyunda gündem yapmaktır. Bu görevi sonuna kadar hakkı ile yerine getireceğiz.” Dedi.

“PARA İSTEMEDEN YAŞAM KURULMALI”

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı  Doğan Demir, “ Genel Başkanımız tarafından Tozkoparan’da bir mağduriyet olduğu için buraya gönderildim. Ayağımız uğurlu geldi. Sevgili avukat kardeşimin yürütmeyi durdurma kararını öğrenince çok mutlu oldum. Ülkemiz deprem ve afet bölgesi. Her gün yaşadığımız çeşitli sıkıntıların yanında İstanbul’da her an yıkıcı bir deprem olabileceği gerçeğini hepimiz biliyoruz. Kimse yapılan eski ve güvensiz binalarda oturmak istemez. Bu Türkiye’nin gerçeği. Bizde Gelecek Partisi olarak gittiğimiz her ortamda kentsel dönüşüm şehir planlaması adı altında vatandaşı mağdur etmeden, hak talebini koruma koşulu ile,İstanbul’dan başlayarak, olası bir depremde milyonlarca insanımızın canına kast edecek bu yapıların ortadan kaldırılmasını ve yenilenmesini talep ediyoruz. Bu nedenle; sizin burada verdiğiniz mücadele çok haklı bir mücadele. Bu yürütmeyi durdurma kararından sonra bakanlığın bir an önce burada mağdur olan vatandaşlarımıza hakkaniyetle,para istemeden yeniden yaşam kurabilecek bir alan yaratması gerekir. Bizim şehir planlaması adı altında çok güzel bir çalışmamız var. O çalışmayı Sayın Bakanımız’a göndereceğim. Belki ışık olur, belki öncülük yapmış oluruz. Bir an önce buradaki mağduriyeti gidermiş oluruz.” Şeklinde konuştu.

TAYFUN ERCAN/KENT YAŞAM

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.