banner258
Öne Çıkanlar haberflas Prof. Dr. Yücecan Halk Eğitim Merkezi salonu Gelen Mektuplar pahalı

Yeşim Ağırman güven tazeledi

CHP İstanbul İl Kadın Kolları 14. Olağan Kongresi Beşiktaş Akatlar Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Korona salgını nedeniyle sadece delegelerin katılımı ile gerçekleşen kongre Ağırman, 251 delegenin oyunu alarak güven tazeledi

- Bu haber 16 kez okundu.

Yeşim Ağırman güven tazeledi

CHP İstanbul İl Kadın Kongresi Beşiktaş’ta yapıldı. Kongrede aday olacağını duyuran, Aysun Kılıçaslan Soku’nun Cumartesi günü adaylıktan çekildiğini açıklaması ile kongreye tek aday olarak giren Yeşim Ağırman güven tazeledi. Yeşim Ağırman ve yönetim kurulu listesi kongreye katılan delegelerin 251’nin oyunu aldı. Kongre’de 271 delege oy kullandı. Kullanılan 19 geçersiz sayıldı. Kongreye CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, CHP İstanbul Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Gülizar Emecan, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç katılanlar arasındaydı.

Delegeler blok liste dedi

Divan kurulu başkanlığını, CHP Parti Meclisi Üyesi Ayşe Taşkent’in yaptığı kongrede divan üyeliklerine Ferhunde Şirin ve Meltem Pir seçildi. Divanın oluşmasından sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan kongrede İl Kadın Kolları Faaliyet raporu okunarak oylandı. Delegeler kongrenin blok listeyle mi, çarşaf listeyle mi yapılması oylamasında tercihini blok listeden yana kullandı.

Kadın örgütüne teşekkür

Kongrede delegelere hitaben bir konuşma yapan İl Kolları Başkanı ve Başkan Adayı Yeşim Ağırman konuşmasına seçim dönemlerinde yapılan çalışmalar ve elde edilen başarı için kadın örgütüne teşekkürle başladı.

Kadına şiddete dikkat çekti

Kadına yönelik şiddet ve şiddetin toplumsal etkilerine verilerle değinen Ağırman şunları söyledi; “Bu ay bir 8 Martı daha, yine kadın cinayetlerinin gölgesinde andık. Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri konusunda yapılan araştırmalar bize net sonuçlar ortaya koyuyor. Araştırmalara göre kadınların toplum içinde yaşadığı en büyük sorun yüzde 66 ile şiddet. Geçen yıl, yüzde 60 olan bu oranın yüzde 6 oranında artması dikkat çekici.2019 yılında gerçekleşen boşanma vakalarının %75’i şiddet nedeniyle meydana gelmiş durumda. Araştırmalarda içimiz rahatlatan tek bir sonuç var kardeşlerim. Erkeğin şiddete başvurmasını haklı görenlerin oranı 2016 yılında yüzde 14 iken, 2020 yılına gelindiğinde yüzde 4’e gerilemiş durumda.”

Hedef; Tek Yön İktidar

Manifesto açıklamasından sonra konuşmasına devam eden Yeşim Ağırman sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu 10 madde bizler için çok önemli. Bu maddeler çerçevesinde birlikte çok çalışacağız.Sadece seçim zamanlarında değil, yaşamın her anında birlikte mücadele edeceğiz. Türkiye nüfusunun yarısından fazlası kadınlardan oluşuyor kardeşlerim. O halde öncelikle %51 kadın çoğunluğa sahip çıkmak zorundayız. Biz kadın kolları olarak, mutlaka kentlerde, köylerde, kırsalda bulunan kadınlara ulaşacağız. Artık yeni bir dönüm noktasındayız. İktidara yürüyoruz arkadaşlar. Halkımızın her zamankinden daha çok CHP’ye ihtiyacı var. Yerelde gösterdiğimiz başarıyı devam ettirerek genelde yapılacak seçimleri de kazanacağız. Hedefimiz belli. Tek yönümüz var o da iktidar” dedi.

Korona ile mücadelede bilinçli olacağız

Dünyanın bir numaralı gündemi Korona salgınına da değinen Yeşim Ağırman, bu konuda kadınlarımıza ayrıca görev düşüyor dedi. Ağırman; “Ülkemizin içinde bulunduğu, politik, ekonomik, hukuki ve sosyal çıkmazlarına yeni bir dert daha eklendi. Tüm dünyayı saran Korona belası ülkemize de geldi. İktidarın aymazlıkları ile nasıl mücadele ediyorsak, bu konuda da aynı bilinçle mücadele edeceğiz. Kendimizi geliştireceğiz. Sağlık kurallarına uyacak, çevremizin bu konuda bilinçlenmesine katkı sunacağız.Ülke meselelerinde her zamankinden daha fazla söz sahibi olacağız.” Dedi.

Bizim türkümüz yarınlar için

“Yeni dönemde, mücadelemizin türküsünü, ülkemiz için söyleyeceğiz. Mücadelemizin türküsünü, kadınlarımız için söyleyeceğiz.Mücadelemizin türküsünü, çocuklarımız için söyleyeceğiz.Çünkü bizim mücadelemiz türkülerimizi özgürce söyleyeceğimiz yarınlar içindir” diyen Yeşim Ağırman sözlerini şöyle bitirdi; “Selam olsun, sırtında dünyayı taşıyan kadına. Selam olsun, göğün yarısına. Selam olsun, kavganın gülen yüzüne. Selam olsun, bağımsızlık sevdamıza. Selam olsun zalime zulme siper olana.Hepinizi saygı, sevgi ve geleceğe olan umut dolu yüreğimle selamlıyorum kardeşlerim. İyi ki varsınız, İyi ki sizin kardeşinizim.”

Ağırman 10 maddelik manifesto açıkladı

“Kadınları, korunmaya muhtaç gösteren, gelişen dünyada kadının yerini evde konumlandıran herkese hatırlatırım, biz kadınlar siyasal, sendikal ve toplumsal mücadelenin her alanında, her gün daha da çoğalarak var olacağız.” Sözleriyle yeni dönemde yapacaklarını anlatan Yeşim Ağırman 10 maddelik manifesto açıkladı. İşte CHP İstanbul İl Kadın Kollarının 10 maddelik manifestosu;

1.Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda toplumda farkındalık yaratacak etkinlik, eğitim ve seminerler yapacağız. Cinsiyetçi yaklaşımlar ve nefret söylemine karşı kampanyalar geliştireceğiz. Belediye meclislerinde ve İlçe ana kademe yönetimlerinin altında örgütlenmiş ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonları’ kurulmasını önerecek, takipçisi olacağız.

2. İstanbul Sözleşmesi’nin hayata geçirilmesi için her türlü politik baskıyı oluşturacak, kadın örgütümüzün bu konudaki eğitim ihtiyaçlarını karşılayıp, tüm sivil toplum kuruluşlarıyla beraber büyük kampanyalar organize edecek; yapılan eylemlerin parçası olacağız.

3.İlçe Kadın Kolu üyelerimiz için Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı (KİHEP) ve Kadın Sağlığı Eğitim Programı (KSEP), politik okuryazarlık, hukuk okuryazarlığı gibi eğitimler planlayacağız. Bu çerçevede Parti Okulu’nun sadece katılımcısı değil, planlayıcısı, düzenleyicisi olacağız.

4.Daha önce İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde talep ettiğimiz somut adımların atılması için belediyelerimizle işbirliği içinde olacak; her belediyede bir Kadın Masası ve Kadın Müdürlüğü oluşturulmasının takipçisi olacağız.

5.Merkezi bir sistem ve çağrı merkezi gibi mekanizmaları hayata geçirerek şiddet gören kadınlar için hukuki, psikolojik ve fiziksel destek sağlayacağımız KADIN DANIŞMA HATTI ve MERKEZİ oluşturulması için parti içinde ve yerel iktidarlarla proje geliştireceğiz.

6. Kadın cinayetlerine kurban verdiğimiz kız kardeşlerimizin adlarının ve hatıralarının yaşatıldığı KADIN SIĞINAKLARININ her ilçede en az 1 tane olması için belediyelerimizle birlikte çalışacağız. Şule Çet’i, Emine Bulut’u, Ceren Özdemir’i sonsuza dek unutturmayacağız.

7.Kadınların iş hayatında daha güçlü yer alması ve kadın girişimcilere destek olunması için gayret göstereceğiz. KADIN KARİYER MERKEZLERİ kurulmasını önereceğiz. Bu konuda çalışma yürüten örgütlerle birlikte planlamalar yapacağız. KADIN KOOPERATİFLERİ oluşturmak için Türkiye’nin 4 yanındaki iyi örnekleri yerinde inceleyerek, İstanbul genelinde yaygınlaşmasını sağlayacağız.

8.Parti okulumuzla birlikte, kadınlarımızın özellikle yerel yönetimlerde daha etkin yer almaları için, yerel yönetimler alanında eğitimler düzenleyeceğiz.

9. İl kadın kolu başkanlığımız ve 39 ilçe kadın kolu başkanlığımızın, sosyal medya hesaplarını, ortak kurumsal yapı ile yeniden şekillendirerek; daha etkin, daha doğru kullanılan bir mecra haline getireceğiz. Kadınlarımıza doğru sosyal medya kullanım eğitimleri düzenleyeceğiz. Bu alanları, siyasal iletişimin merkezi yapacağız.

10. Yaşadığımız çevreden en çok etkilenen yapı çekirdek ailedir. Bizler kadını güçlü kılarak, güçlü toplum yaratmak istiyoruz. CHP iktidarında en önemli politikamızın Aile Sigortası Programı olduğunu her yerde ifade ediyoruz. CHP’nin güçlü sosyal devlet projesinin merkezinde “AİLE SİGORTASI” bulunduğunu, Aile Sigortası’nın temel hedefinin, Türkiye’de çağdaş bir sosyal güvenlik sistemi ve sosyal koruma ağı geliştirmek olduğunu anlatmak için seferberlik başlatacağız. Bu yolla CHP’nin kadına ve aileye verdiği önemi yüzlerce mahallede milyonlarca kadına anlatacağız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.