banner258
Öne Çıkanlar haberflas İstanbul KARTAL BELEDİYESİ Türkiye Büyükçekmece

Belediyeler faaliyet raporlarını açıkladı

İstanbul’da ilçe belediyeleri 2020 yılı faaliyet raporlarını meclislerini sundu. Yapılan toplantıların ana gündem maddesi ise bir yılı aşkın süredir devam eden pandemi süreci oldu.

- Bu haber 34 kez okundu.

Belediyeler faaliyet raporlarını açıkladı

Yılmaz:Bir ilke imza atarak yüzde 11.28 bütçe fazlası verdik

Silivri Belediyesi 2020 yılı Faaliyet Raporu oy çokluğu ile kabul edildi. Faaliyetlere ilişkin konuşma yapan Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, “Kendi kendine yetebilen bir belediye inşa ediyoruz. Tıpkı geçen sene olduğu gibi bu yılı da tek kuruş borçlanmadan, kredi kullanmadan, faiz ödemeden tamamladık. Silivri Belediyesini, tarihinde ilk defa bütçe fazlası veren bir kurum haline getirdik.” dedi.

Silivri Belediye Meclisinin 2021 yılı Nisan ayı 2. birleşiminin 1. oturumu, meclis üyelerinin katılımıyla belediye meclis salonunda gerçekleşti. Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz 2020 yılı faaliyetleri çerçevesindeyapılan hizmetlerle ilgili açıklamalarda bulunarak, “Göreve geldiğimizde Silivri Belediyesinin çöp toplama maliyeti yıllık 18 milyon liraydı. İstanbul’da bir ilk olarak; kendi araçlarımız ve kendi kaynaklarımızla yaptığımız çöp toplama işlemiyle, bu maliyeti 4 milyon liranın altına düşürdük. Bu uygulamayla 5 yılda yaklaşık 70 milyon lira çöpe değil hizmete gidecek.” dedi. Kentsel dönüşüm çalışmaları, tarihi yapıların restorasyonu, çevre düzenlemeleri, tarımsal destekler ve kültür-sanat faaliyetleri gibi gerçekleşen pek çok proje hakkında bilgi veren Yılmaz, Silivri Belediyesine duyulan güvenin her geçen gün arttığını söyleyerek, “Bunun en güzel örneği hayırseverlerin bağışlarındaki artışlarla Silivri'mize kazandırılan sağlık ocakları, kreşler, aşevleri gibi tesislerdir.” dedi.

“BİR YILDA 5 BİN AĞAÇ DİKTİK”

Konuşmasında Afet Koordinasyon Merkezinin çalışmalarına değinen Yılmaz, “Tamamladığımız Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi ile bütüncül bir plan çerçevesinde, her türlü afete hazırlıklı, fiziki ve sosyal altyapının oluşturulduğu bir Silivri hedefine ulaşmak için hızla ilerliyoruz. Ayrıca ilçemizin değişik yerlerinde yapımı devam eden spor tesisleri ile parklarda kazandırdığımız spor alanları, sosyal donatılar ve bir yılda ekilen yaklaşık 5 bin ağaç; yeşile, doğaya ve spora verdiğimiz önemin de göstergesidir.” diye konuştu.

2020 faaliyet raporu, Ak Parti ve MHP’li üyelerin oylarıyla, oy çokluğuyla kabul edildi.

Keskin: Kimseye bir kuruş borcumuz kalmadı

Şişli Belediyesi Nisan ayı meclisi üç ayrı oturumda gerçekleşti. Meclis komisyonlarına yeni üyelerin seçilmesinin ardından gerçekleştirilen ikinci oturumda belediyenin 2020 faaliyet raporu oylamaya sunularak, onaylandı. Üçüncü oturumda ise meclise gelen diğer gündem maddeleri görüşüldü

Şişli Belediyesi Nisan ayı meclisi üç ayrı oturumla gerçekleşti. Meclis Grup Başkanvekili, grup sözcüleri, komisyon üyeleri seçimi ile gündeme dair konuşmaların gerçekleştiği birinci oturumun ardından ikinci kez toplanan mecliste Şişli Belediyesi 2020 faaliyet raporu görüşülerek meclisin onayına sunuldu. AK Parti Grubu'nun eleştirilerinin ardından meclise sunulan faaliyet raporu oy çokluğuyla onaylandı. Meclisin üçüncü oturumunda ise diğer gündem maddeleri görüşülerek meclis onayına sunuldu.

Yapılan görevlendirmeler ve yapılan seçimlerin ardından, Meclis 1. Başkanvekilliğine Çetin Keçeli, 2. Başkanvekilliğine Güler Dağıdır seçilirken, CHP Grup Sözcülüğü'ne Meclis Üyesi Av. Seval Adalı getirildi.  Şişli Belediyesi, encümen üyeliğine ise Meclis Üyeleri Nurettin Tan, Engin Yardımcı ve Fatoş Hamzalı seçildiler.

CHP GRUP SÖZCÜSÜ AV. SEVAL ADALI; İSTANBUL SÖZLEŞMESİ'Nİ FESHETMMEK TBMM'NİN İRADESİNİ YOK SAYMAKTIR

Meclisin açılışının ardından söz alan CHP Grup Sözcüsü Av. Seval Adalı, İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesi ile ilgili bir konuşma gerçekleştirdi. Bir gece yarısı operasyonuyla feshedilen İstanbul Sözleşmesi'nin kadın ve çocuklar için hayati önemde olduğunu belirten Adalı, 'Sözleşmenin feshedilme kararı, kadınların yaşam hakkının tehlikeye atılması demektir. Yıllardır verilen kadın mücadelesini yok sayan bu fesih, TBMM'nin iradesini tamamen yok saymaktadır' diye konuştu.

ŞİŞLİ BELEDİYE BAŞKANI MUAMMER KESKİN: '2016 YILINDAN BUGÜNE TÜM BORÇLARIMIZI ÖDEDİK

Adalı'nın konuşmasının ardından meclisin birinci gündem maddesi olan komisyonların seçilmesine geçildi. Komisyon üyelerinin seçilmesinin ardından Mart ayı faaliyetleri ile ilgili kısa bir konuşma gerçekleştiren Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, iki yılda birçok insanın yapamaz dediği işleri yaparak önemli bir başarıya imza attıklarını belirterek, “Türkiye'nin borçlu belediyeleri arasında ilk sıralarda yer alan Şişli Belediyesi'nin borçlarını, Mart ayı itibariyle 2016 yılından bugüne kadar birikmiş onlarca milyon borcunu ödedik. Kimseye bir kuruş borcumuz kalmadı. Benden öncekitedarikcilerin tamamının borcunu kapattık. Bu konuda bize katkı sunan tüm yurttaşlarımıza, çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Mali anlamda Şişli Belediyesi'nin önemli bir noktaya getirdik” dedi. 

Genç: bu süreç yerel yönetimlerin önemini bir kez daha ortaya koydu

Sarıyer Belediyesi’nde 2020 yılı Faaliyet Raporu meclise sunuldu. Koronavirüs önlemleri gereği Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda Belediye Başkanı Şükrü Genç, 2020 Faaliyet Raporu'nu meclise sundu.

Yapılan toplantıya pandemi döneminde gerçekleştirilen hizmetler damga vurdu. Genç, salgın başlangıcından 2020 sonuna kadar 23.565 noktada dezenfeksiyon 22.396 vatandaşa telefon yoluyla terapi, 13.000 üzerinde haneye gıda kolisi yardımı ve 6.490 öğrenciye burs desteği sağlandığını ifade etti.Mecliste sunum yapan Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Herkesin can derdine düştüğü, kendi başının çaresine bakmak zorunda kaldığı, zayıf olanın kaderine terk edildiği bu süreç, sosyal devlet anlayışının ve yerel yönetimlerin önemini bir kez daha ortaya koydu” diyerek temel amacın yaşamı ayakta tutmak olduğunu belirtti. Genç, yürütülen hizmetlerin alt yapısını pandemiyle mücadeleye çevirerek Sarıyer’in bu süreci en az hasarla atlatması için güçlü bir irade ortaya koyduklarını anlattı. Rapor, meclisten oy çokluğuyla geçti.

Aksu: Kartal’ın önemli bir alt yapı sorununu çok kısa bir sürede çözdük

Kartal Belediyesi’nde iseBelediyeMeclis Salonu’nda Özlem Bulut başkanlığında gerçekleştirilen 3’üncü toplantı yılı Nisan ayı 3’ncü oturumunda Başkan Yardımcısı Mustafa Oktay Aksu, Kartal Belediyesi’nin 2020 yılı faaliyetleri hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

200 bin çağrı alan Komşu iletişim Merkezi ekibi ile Kartal genelinde 45 bin hanenin ziyaret edildiğini söyleyen Aksu, bir yandan Kartallı komşularının fikir, öneri ve taleplerini alırken, bir yandan da kendilerine içerisinde hijyen malzemelerinin bulunduğu bir kit teslim edildiğini belirtti. Kartal’da bir ilki gerçekleştirerek Aşevi ve Gıda Bankası’nı ilçeye kazandıracaklarını söyleyen Aksu, çok kısa sürede buranın ihtiyaç sahibi vatandaşlara hizmet vermeye başlayacağını; günlük 10 bin kişinin sıcak yemek, aylık 2 bin 500 kişinin ise kuru erzak ihtiyacını karşılayacaklarını belirtti.Öte yandan Kartal Belediyesi’nin, İBB ve İSKİ ile beraber gerçekleştirdiği atık ve yağmur suyu kanalları ile beraber 65 bin tonu bulan asfalt serimi gerçekleştirdiği bilgisini veren Aksu: "Kartal’ın önemli bir alt yapı sorununu çok kısa bir sürede çözdük. 2 ayrı koldan biri 2,5 m² ( 2,5 metre taban 1 metre yükseklik), diğeri ise 8 m² (4 metre taban 2 metre yükseklik) çevre yağmur sularını toplayan ve denize ulaşabilmesini sağlayan toplamda 5 km’lik yağmur suyu alt yapısını yenileyerek, denizle birleşen Prekast dere inşa edip Kartal merkezinin 25 yıldır kangren sorunu olan su baskınlarından kurtardık.” dedi. Sunum eşliğinde konuşmasını gerçekleştiren Aksu’nun ardından, Cumhuriyet Halk Partisi ve AK Parti gruplarından söz alan meclis üyeleri, faaliyet raporu ile ilgili görüş ve eleştirilerini meclis kürsüsünden dile getirdi. Konuşmaların ardından yapılan oylamada 2020 faaliyet raporu Kartal Belediye Meclisi’nde oy çokluğu ile kabul edildi.

Akgün: Yapacağımız işlerle uğraşmamız gerekirken hala pandemiyle mücadele ediyoruz

Büyükçekmece Belediyesi Nisan Ayı Meclisi Belediye Başkanı Hasan Akgün başkanlığında gerçekleştirildi. Covid- 19 önlemleri kapsamında 2 oturum olarak gerçekleştirilen meclis toplantısında 2020 yılı Faaliyet Raporu görüşüldü.

Faaliyet raporunu meclis sunan Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, ilçenin imar planı bekleyen bölgelerini hatırlatarak, görevlerinin ilçesi sınırları içerisinde oturan vatandaşlarımıza karşı sorumluluğumuzu yerine getirmek olduğunu belirtti.  Akgün, 2020 başında bütün insanlığın yeni projelerle, yeni umutlarla yapacağı işleri planladığını ancak dünyayı kasıp kavuran olan Covid-19 salgının tüm planları alt üst ettiğini belirterek; “Yapacağımız işlerle ilgili uğraşmamız gerekirken hala pandemiyle mücadele ediyoruz. 1500 çalışanımızla Covid – 19’la mücadele kapsamında rolümüzü aldık ve 7/24 çalıştık. Salgınla mücadele kapsamında 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımızın her türlü ihtiyaçları için 24 saat süreyle Büyükçekmece halkımızın hizmetine koşmaya çalıştık.” dedi. Büyükçekmece’de yapımı tamamlanan ve yapımı devam eden projeler hakkında da meclisi bilgilendiren Akgün, Büyükçekmece Koyu’nda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSKİ ile başlatılan çevre düzenleme çalışmasının ilk etabı tamamlandığını aktardı. Yağmur suyu hatları inşaatlarına da değinen Akgün, Muratçeşme ve Tepecik yağmur suyu hatlarının devam etmesinin yanı sıra yağmurlarla birlikte önemli probleme dönüşen Sinanoba Mahallesi yağmursuyu hatlarının tamamlandığı bilgisini verdi. 2020’de yaşanılan büyük ekonomik zorluklara rağmen Büyükşehir’in katkılarıyla önemli hizmetlere imza atıldığını belirten Akgün, 2020’de 6 aylık çalışmayla şehrin en önemlisi sorunlarından olan Çakmaklı yolu bitirildi ve hizmete açıldığını, Büyükçekmece - Gürpınar yolundan Beylikdüzü’ne çıkan ana arterin medeni ve modern bir yol haline geldiğini ve Tepecik ve Muratçeşme’ye yeni yollar yapıldığını da aktardı.Akgün’ün konuşmasının ardından yapılan konuşmaların ardından Faaliyet Raporu oy çokluğuyla kabul edildi. 

Hançerli: Borç yükünü 36 milyon 576 bin 195 TL azalttık

Avcılar Belediyesi Meclisi Nisan Ayı Olağan Toplantısı, Belediye Başkanı Turan Hançerli başkanlığında gerçekleştirildi. Covid-19 önlemleri kapsamında gerçekleştirilen meclis toplantısında 2020 yılı Faaliyet Raporu görüşülerek karara bağlandı.

Barış Manço Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıda gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından faaliyet raporu görüşüldü. Hançerli, başkanlık görevini Meclis 1. Başkan Vekili Yüksel Can’a bırakarak meclis üyelerine ve izleyicilere Avcılar Belediyesi’nin son bir yıl içerisinde yürüttüğü çalışmalara ilişkin bir sunum yaptı. Sunumun ardından konuşan Hançerli, ““Gelirlerimizi belli ölçüde artırdık. Verimli ve katılımcı bütçe yönetimi anlayışımızla bütçe tahmin gerçekleşmemiz yüzde 97’nin üzerinde oldu. Bu da kentsel dönüşümde olduğu gibi mali yönetim modelimiz de Türkiye’ye örnek gösterilmeye aday oldu.  Etkin kaynak yönetimiyle az güçle çok iş yaparak geçmiş yılların oluşturduğu borç yükünü 36 milyon 576 bin 195 TL azalttık. En değerli kaynağımız çalışanlarımız. Aynı kararlılıkla Avcılar2029 vizyonumuz için çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.