Öne Çıkanlar haberflas İstanbul Bağcılar Belediyesi anlık haber gündem

Babacan: İş birliğini zorlayan bir sistem içindeyiz

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan,Bakırköy'de Deva Partisi İstanbul İl Başkanlığı tarafından düzenlenen istişare ve değerlendirme yemeğine katıldı. Babacan gecede DEVA Partililere ve diğer işbirliği içinde olunan partilere seslenerek, demokrasi ve Türkiye'nin yeniden inşaası için hep birlikte istişare içinde hareket edilip çalışmaya devam edilmesi gerektiği vurgusunu yaptı.

- Bu haber 12 kez okundu.

Babacan: İş birliğini zorlayan bir sistem içindeyiz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Florya Tesisleri’nde düzenlenen davete Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, İstanbul Bakırköy'de partisinin düzenlediği istişare ve değerlendirme yemeğine katıldı. Davete DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu ve İstanbul İl Başkanı Erhan Erol da katılım gösterdi

"DAMLALAR GİBİ BİRLEŞİYORUZ, BÜYÜYORUZ, ÇOĞALIYORUZ"

Program, DEVA Partisi İstanbul İl Başkanı Dr. Erhan Erol'un konuşmasıyla başladı. Erol, “DEVA teşkilatları, DEVA’yı İstanbul’da hem tanıttılar hem anlattılar. En son tüm Türkiye’ye örnek olduğunu düşündüğümüz mavi yelekliler projemizi başlattık. Her hafta bir ilçede, tüm teşkilat mensuplarımızla sahadayız, esnafımızı dolaşıyoruz, halkımızın içindeyiz. Halkın içindeyken en çok hoşumuza giden söz şu, ‘Ya DEVA’lılar bu kadar çok mu? Evet, biz kalabalığız. Her geçen gün damlalar gibi birleşiyoruz, büyüyoruz, çoğalıyoruz” dedi.

“İÇLERİNDE DEMOKRASİNİN KIRINTISI BİLE KALMADI”

İl Başkanı Erol’un ardından kürsüye çıkan Babacan, "Yerinden yönetim anlayışının Türkiye’de hâkim olması gerekiyor. Bu yönetim sistemiyle alakalı ama aynı zamanda Türkiye’de eğer gerçekten birinci sınıf bir ekonomiyi hedefliyorsak, gerçekten yüksek gelirli, üst gelire sahip bir ülke olmak istiyorsak, birinci sınıf bir hukuk devleti olmak zorundayız aynı zamanda. Şu andaki iktidar bunu bir türlü anlamadı. ‘Ben her gün hukuku çiğnerim. Her gün adaleti ayaklar altına alırım. Bir anlamda ekonomiyi toparlarım’ zannediyorlar ama olmuyor. Biz bunu gördüğümüz için şu anda ülkeyi yönetenlerin zihin dünyasında, hukuk ve adalet kavramlarının artık tamamen yok olduğunu bildiğimiz için, şu anda ülkeyi yönetenlerin zihninde artık demokrasinin kırıntısının bile kalmadığını bildiğimiz için biz DEVA Partisi’ni kurmaya karar verdik. Bunun için yola çıktık." dedi.

"GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM" KİTAPÇIĞINI GÖSTERDİ

Altılı masa hakkında değerlendirmeler de yapan Ali Babacan Anayasa değişikliği konusunda partilerin üzerinde uzlaştığı bir "Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem" kitapçığını göstererek içeriğini anlattı. Babacan, "Altılı Masa çalışmalarına verdiğimiz katkılar, burada bugüne kadar yapılan en önemli çalışma, parlamenter sisteme geçiş. Altı siyasi parti uzlaşıp ortak bir belge hazırladı. ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’. Türkiye’de siyasetin uzlaşıyla, diyalogla yapılabilecek olduğunu dünya aleme göstermiş olduk. Bu önemli bir aşamaydı. Yakın siyasi tarihimizde hiçbir zaman bir parti, kendi başına Anayasa’yı değiştirecek bir Meclis aritmetiğini yakalayamadı. Mesele Anayasa’yı değiştirmekse illaki partiler arası mutabakat gerekir. Biz, seçimlerden sonra parlamenter sisteme geçmek için gerekli olacak mutabakat zeminini bugünden oluşturduk ki ülkemiz vakit kaybetmesin." dedi.

"SİSTEM, PARTİLERİ İŞBİRLİĞİNE ZORLUYOR"

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi'ni sık sık eleştiren Ali Babacan, mevcut sistemin partileri işbirliğine zorladığını ifade etti. Babacan şunları söyledi;

“Bir başka çalışma alanı da altı partinin temel politika alanlarında bir ortak söylem gayreti. Biz bunu da önemli görüyoruz. Çünkü eğer bir ortak aday hedefi varsa bu ortak adayın ismi belirlendikten sonra hangi konuda ne söyleyeceği, kurulacak hükümetin neler yapacağıyla alakalı bir çalışmaya ihtiyaç var. Bu çalışmanın bu ortak adayı destekleyen partilerle ve ortak adayın da içinde olduğu bir süreçle yapılması gerekiyor. En azından ortak adayın bir seçim beyannamesi gerekiyor. İşte bunun için de biz bugünden çalışması gerektiğini düşünüyoruz. Bunun için de bugünden partiler arası bir sürecin başlaması gerektiğini düşünüyoruz. Eğer ortak aday olacaksa ve ortak bir yönetme iradesi varsa. Yok, olmayacaksa o zaman tabii ki işin doğalı her parti kendi çalışır. Kendi çalışmalarını ortaya koyar. Kendi adayı ile yoluna devam eder ama unutmayalım ki şu andaki sistem, ilk turda hem Cumhurbaşkanlığı’nı kazanmak istiyorsak hem de Meclis’te nitelikli çoğunluğu sağlamak istiyorsak partileri iş birliği içerisinde olmaya zorlayan bir sistem.”

Fazıl Anıl KILIÇLI - YAŞAM

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.