Öne Çıkanlar haberflas Sultangazi İbn-i Sina Kültür Sanat ve Sağlık Kuzey Afrika kaynaklı KAHRİMAN: Namus Ve Şerefi Bilmeyen İnsanlar küçükçekmece belediyesi

İBB, Olimpiyatları İstanbul’a Getirecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 2036 Olimpiyat adaylığı ve kentin olimpik bir şehre dönüştürülmesi hedeflerinin anlatıldığı basın toplantısı düzenledi. İstanbul Planlama Ajansı (İPA) Florya Yerleşkesi’ndeki Kampüs Havuz’da düzenlenen toplantıda konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bu hedefler doğrultusunda çalışacak Olimpiyat Çalışma Grubu’nu da kamuoyuna tanıttı

- Bu haber 1 kez okundu.

İBB, Olimpiyatları İstanbul’a Getirecek

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kenti 2036 Olimpiyat adaylığına hazırlayacak ‘rüya takım’ı kamuoyuna tanıttı. İmamoğlu’nun “Rüya Takım” nitelemesiyle tanıttığı çalışma grubunda, her birisi alanlarında başarılı işlere imza atan Oya Ünlü Kızıl, Seda Domaniç Sökmen, Prof. Dr. Itır Erhart, Naz Aydemir Akyol, Oğuz Uçanlar, Sinan Güler, Alican Kaynar ve Alper Kasapoğlu yer aldı.

“ÇEKİŞMELERDEN BAĞIMSIZ, BİRLİKTE HAREKET ETMELİYİZ”

Önümüzde umut verici bir tablo olduğuna vurgu yapan İmamoğlu, “Bundan sonraki süreçte hep birlikte doğru stratejilerle hareket edersek, ulaşamayacağımız bir hedef yok. Buradaki anahtar kelimelerin başında koordinasyon geliyor. Devletimizin ilgili tüm kurumlarının, belediyemizin, destek sağlayabilecek diğer yerel yönetimlerin, iş dünyamızın, markalarımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın, medyamızın ve halkımızın koordineli bir şekilde hareket etmesi bizi mutlu sona ulaştıracak. Buna yürekten inanıyorum. Siyasetin günlük çekişmelerinden bağımsız bir şekilde, bu hedefe, şehir ve ülke olarak birlikte etmeliyiz. İBB’nin tüm kurumlarının, olimpiyatla ilgili ulusal ve uluslararası bileşenlerinin hedefe odaklanmasını kolaylaştırmak adına, bugün burada büyük önem taşıdığına inandığım bir girişime imza atıyoruz. Biz, bir çalışma grubu kurarak ve bu grubun hedefini sadece olimpiyatlar olarak belirleyerek, bir görev kuvveti kurarak ilgili her bileşene katkı sağlamayı hedefledik. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi başta olmak üzere hedefe yönelik hayata geçirilen tüm kurumlarla, tüm yetkili isimlerle birlikte çalışmak üzere bu yapıyı oluşturuyoruz” şeklinde konuştu.

“TEMEL İŞLEVİMİZ, DESTEK VE KOLAYLAŞTIRICILIK OLACAK”

“Çalışma grubumuzun her üyesine teşekkürlerimi sunuyor, hepsine başarılar diliyorum” diyen İmamoğlu, “Her biri birbirinden değerli isimlerle belirlediğimiz hedeflere ulaşacağımıza inancım sonsuz. Belediyemizin ve devletimizin sporla ilgili kurumlarının tamamı, olimpiyatlarla ilgili çalışmalar yapıyorlar. Ancak hiçbirinin yegane gündemi, ülkemize olimpiyatların kazandırılması değil. Bakanlığımız, federasyonlarımız, günlük, haftalık veya sezonluk organizasyonların doğru ilerlemesinden de sorumlu. Belediyemizin ilgili birimlerinin de 16 milyona spor yaptırmak, sporumuza yeni yıldızlar kazandırmak gibi farklı sorumlulukları var. Bugün sizlerle tanıştırdığımız ve olimpiyat hedefinde bir milli takım olarak kabul ettiğimiz çalışma grubumuzun görev tanımlarının ilk maddesi ve temel işlevi, bu nedenden dolayı destek ve kolaylaştırıcılık olacak. Olimpiyat hedefimize odaklanarak, ilgili her birime destek olacaklar herkesin işlerini kolaylaştıracaklar” dedi.

“DENEYİM, DİYALOG SAĞLAMAMIZDA ÖNEMLİ OLACAK”

İkinci maddeyi Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin kriterlerinde son yıllarda yaşanan bir değişimin belirlediğini kaydeden İmamoğlu, “Eski sistemde birçok aday kent çalışma yapıyor ve rekabete dayalı bir yaklaşım öne çıkıyordu. Sevgili Thomas Bach'ın da vizyonuyla, bu zorlayıcı ve yıpratıcı yöntemler değişti. Artık adaylıklarda öne çıkan en önemli olgu; diyalog. Çalışma grubumuzun iş tanımında bulunan ikinci madde de diyalog olacak” diye konuştu. “Olimpiyat Çalışma Grubu”nu bir araya getirirken, yıllar boyunca iş ve spor dünyasında, akademik alanda uluslararası çalışmalar yapan, müsabakalarda yer alan önemli isimleri seçmeye özen gösterdiklerinin altını çizen İmamoğlu, “Grubumuzun her bir üyesinin kendi alanlarında ulusal ve uluslararası çaptaki engin deneyimi, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin büyük önem verdiği diyalogu sağlamamızda önemli olacak” ifadelerini kullandı.

“EN AKTİF GRUPLARDAN BİRİ OLACAK”

Yol haritalarındaki üçüncü ve dördüncü maddelerin, sırasıyla, iletişim ile projelendirme olacağını belirten İmamoğlu, şöyle konuştu:Çalışma grubumuz ve İBB’mizin ilgili kurumlarıyla, 2036 Olimpiyat adaylığını hedef olarak koyduk. Ama sizlerle bir araya geldiğim daha önceki konuşmalarımda da belirttiğim gibi; bu adaylık nihai amaç değil, İstanbul’da 16 milyon kişiyi sporla tanıştırmamız adına bir araç. Olimpik felsefeyi geniş kitlelere yaymak adına, birçok çalışmamız olacak. Bu yüzden hedefimizi, sadece 2036 olarak görmüyoruz. Stratejimizi daha geniş bir bakış açısıyla ele alıp, adaylık sürecinde belirli sorunlar yaşasak bile, grubumuzu gelecek yıllardaki organizasyonlara yönelik aktif çalışmalar yapacak şekilde konumlandırdık. Grubumuz, sadece bir organizasyona odaklı değil, olimpik organizasyonların, çalışmaların, felsefenin tümüne katkı sağlayacak. İstanbul 2036 Olimpiyat Çalışma Grubumuz, kendilerine sağladığımız daimi İstanbul Olimpiyat Ofisi ekibiyle, farklı olanaklarla, hemen çalışmalarına başlayacak. İstanbul Planlama Ajansı’mızın, ilgili genel sekreter yardımcılığımızın, Spor İstanbul’un, İBB Spor Kulübünün katkılarıyla birlikte, en aktif gruplardan biri olacak 

Sümeyra Duğan-Buse Ünver/KENT YAŞAM

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.