Öne Çıkanlar program Modern Kurban Satış ithal eder teknoloji Kış şartları

Bor madeninin pazarlama sorunu çözülmeli.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, dünya bor rezervinin yüzde 74’üne sahip olan Eti Maden’in ürünün pazarlamasında yaşanan problemleri, soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. Gürer’in önergesine yanıt veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, özellikle Uzakdoğu pazarında etkin olabilmek için etüt çalışması yapıldığını açıkladı.

- Bu haber 45 kez okundu.

Bor madeninin pazarlama sorunu çözülmeli.

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, kullanım alanları henüz genişletilmeyen, pazarlama konusunda yetersiz kalınan ve üretim aşamasında teknolojik olarak dışa bağımlı kalınan bor cevheri ile ilgili olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a soru önergesi yöneltti. Gürer, önergesinde “Eti Maden İşletmeleri ülkemiz için önemli olmakla birlikte, ürettiği Bor ürünlerini yurt dışına satan dünyaca önemli bir üretici şirket konumundadır. KİT olarak faaliyetlerine devam eden Eti Maden İşletmelerinin yatırım ve üretim planlamasının dünyadaki değişimler dikkate alınarak geliştirilmesi için yapılan çalışmalarınız var mıdır? Pazarlama sisteminin hem kurumsal kapasite hem de stratejik bağlamında organize edilmesi ve satış kavramı yerine, uluslararası pazarının gereksinimleri dikkate alınarak düzenlemeler sağlanmak mıdır?” şeklindeki soruların yanıtlanmasını istedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ise, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğünün faaliyette bulunduğu bor sektöründeki gelişmeleri yakından takip ettiğini belirterek,“Konjonktürel değişimlere göre yatırım ve üretim planlaması düzenlemektedir. Yurtiçi ve ağırlıklı olarak yurtdışı pazar verileri detaylı olarak izlenmekte ve kapasite artırımı veya yeni ürün üretimi için yeni tesislerin kurulmasına yönelik yatırımlar, sektörel ve bölgesel pazar ihtiyaçları doğrultusunda planlanmaktadır. Ürün kalitesinin artırılmasına yönelik yapılacak yatırımlarda ise, bor ürünlerini tüketen sektörlerin genel ihtiyaçları göz önünde bulundurulmaktadır. Otomasyon ve bilgi işlem konusunda dünyadaki gelişmeler dikkatle takip edilmekte ve söz konusu yatırımların planlanmasında, son teknolojiye sahip donanım ve yazılımlar tercih edilmektedir” dedi.

Bakan Albayrak, “Pazar araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin etkin bir şekilde yürütülmesi amacıyla ürün, sektör ve ülke bazında uzmanlaşmanın sağlanmasına yönelik özellikle Çin pazarında daha aktif olmak, piyasa beklentilerine daha çabuk cevap verebilmek ve bütün Uzakdoğu'ya hizmet verebilmek, ayrıca, Uzakdoğu pazarında daha da kalıcı hale gelmek, müşteri sadakatini artıracak ve müşteri beklentilerini aşan hizmet sunumu sağlamak amacına yönelik olarak etüt çalışmaları yapılmaktadır” şeklinde açıklamada bulundu.

CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer:“30 yıla yakındır Bor madeni ile ilgili çok söz söylendi. Önerilerde bulunuldu ama söylenildiği gibi fayda ve pay ile üretim çeşidisağlanmadı.Daha çok işlenmiş mamulün Dünya markası olması için pazara sunulması gerekir.Olacak yapılacak demek yerine işlenmiş mamuldegeldiğimiz yer konuşulmalı. Bu bağlamda yapılması gereken çok iş var.Hükümetin bu konuda her desteği sağlaması ve hammaddenin daha kapsamlı olması, daha kolay işlenecek yatırımlara yönelmesi, teknolojik yenileşme ve daha hızlı hareket edilmesi gereklidir" dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.